Rynek sprzętów używanych także w dziedzinie geodezji rysuje się imponująco. Dostępność do wszelkiego rodzaju dalmierzy, kontrolerów, systemów pomiarów podziemnych, skanerów, odbiorników GPS jest nieograniczona, więc nietrudno się domyśleć, że geodeta szukający oszczędności, zwłaszcza na początku prowadzenia biznesu, będzie szukał każdego sposobu, by nieco zaoszczędzić. Czy takie podejście naprawdę się opłaca? Wszak profesjonalne usługi geodezyjne spełnią swoje zadanie tylko wtedy, gdy zastosujemy sprzęty absolutnie sprawne i bez zarzutów pod kątem technicznym. Jak i gdzie kupować urządzenia pomiarowe, bez których geodezja nie osiągnie wymaganego w dzisiejszych czasach poziomu?
Geodezja i sprzęty używane
Sprzęty używane, w jakie może się wyposażyć każdy geodeta podstawowo dzielimy na dwie grupy – te, do których kontroli sprawności wystarczy jedynie przegląd wizualny i ręczny oraz wymagające kontroli elektronicznej i mechanicznej. Pamiętajcie, że strona geo4mat.pl od zawsze przyświeca idei przywracania sprawności sprzętom, które z racji długotrwałego stosowania dotknęły techniczne niedyspozycje. W czasach nadmiernego eksploatowania urządzeń elektronicznych oraz problemów ekologicznych powinniśmy robić wszystko, by powstrzymać ich nadprodukcję, przywracając sprawność sprzętom, które w dużej mierze przez ludzką bezmyślność lądują na śmietnikach.
Geodeta i używane sprzęty do pracy
Na co geodeta powinien zwracać uwagę przy kupowaniu sprzętów do pracy? Na pewno bardzo ważna jest znajomość źródła, z którego dane urządzenie pochodzi. Kupując elektroniczne dalmierze, sterowane kontrolery czy drony, trzeba sprawdzić ich jakość. Internetowa sprzedaż stała się dla wielu sprzedających polem do nieuczciwego zarabiania na zużytych sprzętach. Zarządzający stroną geo4mat.pl często spotykali się ze skargami, iż po złożeniu zamówienia w danym sklepie internetowym okazywało się, że przesyłka docierała, ale niestety sprzęt był albo niekompletny, albo niesprawny. Każdy geodeta robiąc zakupy w sieci, jeśli chodzi o sprzęt używany, robi to na własne ryzyko. Najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji nawiązanie kontaktu osobistego ze sprzedającym, by mógł nam pokazać, zademonstrować, że dane urządzenie pracuje bez zarzutu. Czasem wystarczą zdjęcia wysyłane przez Internet, innym razem przyda się rozmowa video i przyjrzenie się ofercie zdalnie.
Geodezja z drugiej ręki
Z drugiej strony, kupując używane przedmioty pod usługi geodezyjne, trzeba pamiętać, że jest to produkt “z drugiej ręki” i pewne nieścisłości techniczne i braki mają prawo się zdarzyć. Najważniejsze jest jednak, by najważniejsze warunki techniczne dotyczące sprawności były spełnione. Brak przycisku, lekko porysowana obudowa czy brak ładowarki w zestawie można jeszcze zrozumieć. To oczywiście powinno zostać odnotowane w ofercie, jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją. Niezwykle przydatną umiejętnością jest zdolność do analizowania cen i proporcji jakości. Okazać się może, że w podobnej cenie, oferowanej przez właściciela używanego sprzętu, nabyć możemy zupełnie nowy dalmierz czy elektroniczny kontroler pomiaru.