Każdy profesjonalny geodeta przynajmniej raz na swojej drodze zawodowej spotkał się z zadaniem dokonania inwentaryzacji zieleni. Współcześnie prowadzone usługi geodezyjne dość często podejmują ten temat. Pojawia się on najczęściej przy dokonywaniu prac na obszarach parków krajobrazowych i miejsc objętych szczególną ochroną ze względu na bogate walory przyrodnicze, ale nie tylko. Inwentaryzacja zieleni jest potrzebna także w miejscach, gdzie przeprowadza się gruntowne zmiany i potrzebne jest gruntowne dokumentowanie obecności oraz liczby obiektów zielonych w postaci drzew, krzewów, trawników, itd. Jak przebiega inwentaryzacja zieleni? W co wyposażyć się powinien specjalista świadczący właśnie tego typu usługi geodezyjne?
Usługi geodezyjne w oparciu o ochronę terenów zielonych
Zawodowy geodeta, pracując przy inwentaryzacji zieleni, musi mieć dostęp do specjalistycznego sprzętu z odpowiednio dopasowanym oprogramowaniem. Specjaliści z grupy geo4mat.pl polecają np. tablety z odbiornikami GNSS, gdzie zastosowano specjalistyczne oprogramowanie ułatwiające obliczenia, które dotyczą kompletowania informacji na temat danych gatunków drzew oraz krzewów. Na szczególną uwagę w tym momencie zasługuje specyficzna aplikacja Arbomap. Dzięki niej, świadcząc szerokie usługi geodezyjne, liczenie drzew, opracowywanie wyników badań przyrodniczych upłynie znacznie szybciej i bez irytujących błędów obliczeniowych, które przy stosowaniu analogowych urządzeń geodezyjnych zdarzały się nam wszystkim zdecydowanie zbyt często!
Zielona geodezja – dbałość o detale
Dzięki oprogramowaniu Arbomap geodeta przechowuje wszystkie obliczenia oraz notatki w jednym miejscu, także bez konieczności nagminnego korzystania z dokumentów papierowych, których czytelność z biegiem lat ulega znacznemu pogorszeniu. Elektroniczna geodezja to najlepsze, co mogło się zdarzyć w dzisiejszych rozwiązaniach praktyki zawodowej. Kierujący na co dzień witryną geo4mat.pl konsekwentnie namawiają wszystkich zaangażowanych w usługi geodezyjne do zainwestowania w oprogramowanie Arbomap. Jego ogromną zaletą jest działanie w zróżnicowanych trybach, także w systemie pełnoekranowym. Interfejs swoją strukturą bardzo przypomina popularne programy graficzne. Zatem każdy geodeta dobrze orientujący się w programach dla grafików z obsługą Arbomap raczej nie będzie miał większych problemów. Każdy rodzaj drzewa, na które natrafimy podczas prac w terenie, można łatwo oznaczyć za pomocą specjalnie dobranego symbolu. Opcja zoomu powiększającego oraz centrowania znacznie ułatwia pracę geodety.
Geodeta jako menadżer map
Geodezja w dziale inwentaryzacji zieleni odkrywa przed wszystkimi fanami tego zawodu zupełnie nowe możliwości. W większości przypadków, kiedy świadczymy usługi geodezyjne z nastawieniem na wprowadzanie częstych zmian, cały system dokonuje aktualizacji w sposób zautomatyzowany, oszczędzając na naszej energii. Baza nazw drzew i krzewów oraz informacji czysto technicznej w programie Arbomap także jest zautomatyzowana. Możliwość wykonywania zdjęć wraz z notatkami głosowymi oszczędza czas, jaki geodeta musi wykorzystać przy stosowaniu zwykłych urządzeń do ręcznego pisania. Inwentaryzacja zieleni z takimi rozwiązaniami technicznymi to czysta przyjemność.